Tipy na výlety

Pilská nádrž

Rekreační areál je zasazen do krásného přírodního prostředí ohraničeného lesem chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v srdci Českomoravské vysočiny a poskytuje návštěvníkům všech věkových kategorií nepřeberné množství sportovních a rekreačních aktivit.

www.pilak.cz

Vagón Polnička

Přírodní dětský areál je situován v přírodním prostřední Stříbrného rybníka, místních luk a lesů. Salón Expres je vyhledáván turisty a cykloturisty, kteří ho využívají jako možnost občerstvení, relaxace nebo přímo cíle výletu. Pro tyto návštěvníky je výborně dostupný na frekventované cykloturistické trase, která kopíruje červenou turistickou značku vedoucí z obce Polnička na hráz Velkého Dářka. Pro návštěvníky, kteří přijedou autem nebo na motocyklu je připraveno bezplatné parkoviště. Na tomto báječném místě jsou: železnice, čtyřkolky, vodní čluny, lanovka, zoo koutek, hopstráda, občerstvení a každým rokem nové atrakce a vylepšení.

www.vagonpolnicka.cz

Zelená hora

Poutní kostel na Zelené Hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury.

Devět skal

Devět skal (836 m.n.m.) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a je druhým nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Nalézá se 3 km východně od obce Herálec. Skalní labyrint tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a tři malé věžičky.

Na vrcholku hlavního bloku je vyhlídka opatřená zábradlím. Je odtud výhled na sever směrem na Svratku, rozhraní Čech a Moravy. 

Pernštejn

Hrad, který byl východiskem a základnou skvělého vzestupu mocného rodu pánů z Pernštejna, vznikl v polovině 13. století a byl přebudován a rozšiřován až do poloviny 16. století. Původní jednoduchá bergfritová dispozice se tak ztrácí ve spleti pozdějších přístaveb, které působí velmi malebným a zároveň monumentálním dojmem. Tato pozdně gotická a raně renesanční podoba hradu nebyla dotčena pozdějšími přestavbami a je ojedinělým dokladem organických přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční reprezentativní sídlo, neztrácející nic na obranyschopnosti.

https://www.hrad-pernstejn.eu/cs

Skanzen Hlinsko

Přímo v centru mikroregionu Hlinecko - ve městě Hlinsku leží soubor lidových staveb Betlém. Původně městská čtvrť, kde v roubených domcích žili na počátku minulého století hlineční řemeslníci. Ojedinělý soubor převážně roubených domků pocházejících z druhé poloviny 18. století. Expozice dokládá způsob života části městského obyvatelstva (drobní řemeslníci, dělníci).

https://www.skanzen-vysocina.cz/cs

Velké Dářko

Velké Dářko je největší rybník na Českomoravské vrchovině a také největší v kraji Vysočina. Má rozlohu 206 ha. Leží v nadmořské výšce 610 m. 10 km severně od Žďáru nad Sázavou.

Rybník vznikl na konci 15. století zásluhou Viktorína z Kunštátu, syna Jiřího z Poděbrad.

Rybník je využívaný k rekreaci. Slouží ke koupání, jachtingu a k projížďkám na loďkách. Na rybníku jsou pořádány závody ve windsurfingu a největší závody dračích lodí na Vysočině.

Rozhledna Karasín

Dominanta nad Karasínem, třicetimetrová rozhledna se čtyřhranným půdorysem, vznikla v roce 2002. Rozhledna z betonových kvádrů je postavena v nadmořské výšce 707 m a je řešena jako jednopodlažní zcela nepodsklepený zděný objekt s čtvercovou věží výšky 30 m.
Je otevřena celoročně a návštěvníci, kteří se chtějí pokochat výhledem na Českomoravskou vrchovinu musí zdolat jejích 128 schodů. 

https://www.karasin.cz/


Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou

Dolní hřbitov, jedno z děl Jana Blažeje Santiniho - Aichla.